2026-cı ilin fevral ayında Belqradda Azərbaycan və Serbiya arasında sənədlərin mübadiləsi mərasimi keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç iştirak edərək ölkələrarası münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu bir daha vurğuladılar. Bu görüş həm də diplomatik əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərdi.
Prezidentlərin açıqlamalarına görə, sənədlərin imzalanması tərəflərin qarşılıqlı etimadını möhkəmləndirir və gələcək əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır.
Qida təhlükəsizliyi və kənd təsərrüfatı
Azərbaycan və Serbiya arasında qida təhlükəsizliyi və kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Bu sənəd tərəflərə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalını və ixracını artırmaq, həmçinin birgə proqramlar həyata keçirmək imkanı verir. Mütəxəssislərin fikrincə, bu addım regionda ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə ciddi töhfə verəcək.
Enerji sektoru
İmzalanmış qaz-turbin əsaslı elektrik stansiyası layihəsi sənədi enerji sahəsində əməkdaşlığı yeni səviyyəyə çıxarır. Layihə Avropada enerji təhlükəsizliyinə töhfə verəcək, müasir texnologiyaların tətbiqini təşviq edəcək və enerji infrastrukturlarının modernləşdirilməsinə imkan yaradacaq.
Memorandumlardan ibarət sənədlər
Bundan əlavə, iqtisadiyyat, mədəniyyət, gənclər, idman, media və tibbi sığorta sahələrində bir sıra memorandumlar imzalanıb. Bu sənədlər yalnız rəsmi əməkdaşlıq çərçivəsini deyil, həm də xalqlar arasında dostluq və qarşılıqlı anlayışı gücləndirir. Analitiklər qeyd edirlər ki, bu memorandumlar gələcəkdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün hüquqi əsas rolunu oynayacaq.
Siyasi və strateji əhəmiyyət
Sənədlərin mübadiləsi mərasimi yalnız rəsmi prosedur deyil. Bu addım Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində daha da dərinləşdiyini göstərir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, belə sənədlər iki ölkə arasında siyasi dialoqun davamlılığını təmin edir, regional stabilliyin qorunmasına və iqtisadi inkişafın təşviqinə xidmət edir.
Eyni zamanda, imzalanmış sənədlər beynəlxalq platformalarda tərəflərin mövqeyini gücləndirir və qarşılıqlı dəstəyin artmasına şərait yaradır.
Gələcək perspektivlər
İmzalanmış sənədlər gələcəkdə bir sıra sahələrdə real nəticələr verəcək. Qida və enerji layihələri regionda stabilliyi təmin edəcək, mədəni və idman sahəsində təşəbbüslər xalqlar arasında əlaqələri genişləndirəcək.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, bu əməkdaşlıq həm də innovasiya və texnologiya transferi üçün yeni imkanlar açacaq. Həmçinin, birgə layihələrin həyata keçirilməsi investisiya mühitini gücləndirəcək və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində yeni iş yerləri yaradacaq.
Azərbaycan və Serbiya arasındakı bu əməkdaşlıq nümunəsi göstərir ki, regionda strateji tərəfdaşlıq həm siyasi, həm də iqtisadi sahələrdə davamlı inkişaf üçün əsas rol oynayır.