Azərbaycan və Serbiya arasında uzunmüddətli diplomatik əlaqələr, qarşılıqlı anlaşma və etimad üzərində qurulmuşdur. Bu əlaqələr son illərdə davamlı şəkildə inkişaf edərək müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişlənməsinə imkan yaratmışdır. Hər iki tərəf bir-birinin maraqlarına hörmət edərək strateji əməkdaşlıq müstəvisində fəaliyyət göstərir.Serbiya rəhbərliyinin açıqlamalarına əsasən, “Biz yaxın gələcəkdə yenə də bir-birimizlə görüşəcəyik”, bu, iki ölkə arasındakı münasibətlərin davamlı olduğunu və qarşılıqlı səfərlərin planlaşdırıldığını göstərir. Belə yanaşma siyasi dialoqun səmərəli və etibarlı olduğunu nümayiş etdirir.
Siyasi sahədə əməkdaşlıq Azərbaycan və Serbiya arasında qarşılıqlı hörmət və etimad prinsiplərinə əsaslanır. Dövlət başçıları səviyyəsində keçirilən görüşlərdə regionun təhlükəsizliyi, iqtisadi tərəfdaşlıq və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunur. Bu görüşlər gələcəkdə birgə layihələrin reallaşdırılması üçün əsas təşkil edir.İqtisadi sahədə tərəflər arasında ticarət əlaqələrinin inkişafı, investisiyaların təşviqi və birgə biznes layihələrinin həyata keçirilməsi diqqət mərkəzindədir. İnfrastruktur, tikinti və nəqliyyat sektorunda əməkdaşlıq ölkələr arasındakı iqtisadi münasibətləri daha da gücləndirir.
Enerji sektorunda Azərbaycan resurslarının Avropanın enerji təhlükəsizliyində rolu böyükdür. Serbiya ilə bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi hər iki tərəf üçün strateji əhəmiyyət daşıyır və yeni layihələrin reallaşmasına imkan yaradır.Humanitar sahədə təhsil, mədəniyyət və turizm layihələri xalqlar arasında əlaqələri gücləndirir. Tələbə mübadiləsi, mədəni tədbirlər və birgə forumlar iki ölkənin dostluq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir.Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Azərbaycan və Serbiya bir-birini dəstəkləyir və suverenlik, ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipini qoruyur. Bu yanaşma qarşılıqlı etimad və siyasi həmrəyliyin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Regional sabitliyin qorunması və təhlükəsizlik məsələləri də əməkdaşlığın mühüm komponentidir. Terrorizm, transmilli təhlükələr və digər qlobal çağırışlara qarşı birgə səylər tərəflərin maraqlarına uyğun həyata keçirilir.
Gələcəkdə siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və humanitar layihələrin artırılması əlaqələrin yeni mərhələyə keçməsinə şərait yaradacaq. Qarşılıqlı səfərlərin davamlı olması və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi strateji tərəfdaşlığı möhkəmləndirəcək.
Azərbaycan və Serbiya arasındakı münasibətlər dostluq və etimad prinsiplərinə əsaslanaraq inkişaf edir. Yaxın gələcəkdə planlaşdırılan görüşlər və əməkdaşlıq layihələri tərəflər arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə və regionda stabilliyin təmin olunmasına töhfə verəcəkdir.